AZ23C47-7
Mfr.Part #
AZ23C47-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
DIODE ZENER ARRAY 47V SOT23-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Element Configuration :
Common Anode
Height :
1mm
Diode Element Material :
SILICON
Zener Voltage :
47V
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
47V
Weight :
7.994566mg
Lead Free :
Lead Free
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temperature :
-65°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gull wing
Factory Lead Time :
24 Weeks
Width :
2.4mm
Mounting Type :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
300mW
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Impedance-Max :
100Ohm
Additional Feature :
High Reliability
Pbfree Code :
yes
Impedance :
100Ohm
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Peak Reverse Current :
100nA
Published :
ESD Protection :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Current :
5mA
Reference Voltage :
47V
JESD-609 Code :
e3
Voltage Tolerance :
5%
Power Dissipation :
300mW
HTS Code :
Zener Current :
100nA
Length :
2.9mm
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
AZ23C47
Number of Pins :
Unidirectional
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
300mW
Datasheets
AZ23C47-7
Diodes Incorporated AZ23C47-7
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 47V 100Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23C47-7-F Overview
Impedance is the opposition to alternating current presented by the combined effects of resistance and reactance in a circuit, and this device has an impedance of 100Ohm ohm.±5% tolerance is characteristic of this part in terms of tolerances.There is no indication of a zener current for the device, but array is estimated to be 47V.In a circuit, the impedance is defined as how much resistance and reactance a circuit has relative to alternating current, and this device has 100Ohm ohm.At the moment, this electronic part is being tested with 5mA test current.A voltage tolerance of 5% is characteristic of this part.With regard to voltage (Rated DC), this device can run at 47V.Reverse peak current is 100nA amps with this device.
AZ23C47-7-F Features
100Ohm ohm
±5% tolerance
5mA test current
5% voltage tolerance