AZ23C3V9-E3-18
Mfr.Part #
AZ23C3V9-E3-18
Description
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOT23
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Working Test Current :
5mA
Zener Voltage :
3.9V
Power Dissipation :
300mW
Max Power Dissipation :
300mW
Impedance :
95Ohm
Voltage Tol-Max :
5%
Reference Voltage :
3.9V
Tolerance :
±5%
Voltage Tolerance :
5%
Gull wing
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Impedance-Max :
95Ohm
Datasheets
AZ23C3V9-E3-18
Vishay AZ23C3V9-E3-18
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 3.9V 95Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23C3V9-E3-18 Overview
This device supports a wide range of 5% reverse voltages.The impedance of this device is 95Ohm ohm, which is the opposition to alternating current presented by resistance and reactance in a circuit.The working test voltage for this electronic part is 5mA.Tolerances for this part are ±5%.The device's zener current is estimated to be 3.9V.This device has an impedance of 95Ohm ohm, which is the opposition to alternating current presented by resistance and reactance.This part has a voltage tolerance of 5%.
AZ23C3V9-E3-18 Features
95Ohm ohm
5mA working test voltage
±5% tolerance
5% voltage tolerance