AZ23C3V3-E3-18
Mfr.Part #
AZ23C3V3-E3-18
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOT23
Manufacturer :
Vishay
Surface Mount
ESD Protection :
yes
Weight :
8.788352mg
Zener Voltage :
3.3V
Tolerance :
±5%
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package :
SOT-23
Power - Max :
300mW
Max Operating Temperature :
150°C
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Test Current :
5mA
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Impedance-Max :
95Ohms
1 (Unlimited)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.3V
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage Tolerance :
5%
Max Power Dissipation :
300mW
Power Dissipation :
300mW
Impedance :
80Ohm
Datasheets
AZ23C3V3-E3-18
Vishay AZ23C3V3-E3-18
1 Pair Common Anode ±5% 95Ohms 300mW Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23C3V3-E3-18 Overview
This device has a resistance of 80Ohm ohm and an impedance of 80Ohm ohm. In electrical engineering, impedance is the opposition to alternating current imposed by resistance and reactance.In terms of tolerances, this part is characterized by a ±5%.According to estimates, the zener current of the device is 3.3V.Combined resistance and reactance present in a circuit create an impedance of 95Ohms ohm, which opposes alternating current.Currently, this electronic part has a test current of 5mA.There is a 5% voltage tolerance on this part.
AZ23C3V3-E3-18 Features
80Ohm ohm
±5% tolerance
5mA test current
5% voltage tolerance