AZ23C24-E3-08
Mfr.Part #
AZ23C24-E3-08
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 24V 300MW SOT23
Manufacturer :
Vishay
Published :
Impedance :
80Ohm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
JESD-609 Code :
e3
Voltage Tolerance :
5%
Zener Voltage :
24V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Power Dissipation :
300mW
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Impedance-Max :
80Ohm
Diode Type :
ZENER DIODE
Working Test Current :
5mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
3
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Element Configuration :
Common Anode
Terminal Form :
Gull wing
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 18V
Max Power Dissipation :
300mW
Mount :
Surface Mount
Weight :
8.788352mg
Tolerance :
±5%
Reference Voltage :
24V
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage Tol-Max :
5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
AZ23C24-E3-08
Vishay AZ23C24-E3-08
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 24V 80Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23C24-E3-08 Overview
With this device, you can reverse voltages up to 5%.A circuit's impedance is determined by the combination of resistance and reactance, and the impedance of this device is 80Ohm ohm.Currently, this part has 5mA working test voltage supplied.This part has a ±5% tolerance with respect to tolerances.A zener current of 24V is estimated for the device.As a result of the combination of resistance and reactance in a circuit, this device has an impedance of 80Ohm ohm.Voltage tolerance for this part is 5%.
AZ23C24-E3-08 Features
80Ohm ohm
5mA working test voltage
±5% tolerance
5% voltage tolerance