AZ23C18-E3-08
Mfr.Part #
AZ23C18-E3-08
Description
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
18V
Power Dissipation :
300mW
1 (Unlimited)
Power - Max :
300mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 14V
Impedance :
50Ohm
15 Weeks
Supplier Device Package :
SOT-23
Zener Voltage :
18V
Impedance-Max :
50Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage Tolerance :
5%
Max Power Dissipation :
300mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±5%
Datasheets
AZ23C18-E3-08
Vishay AZ23C18-E3-08
1 Pair Common Anode ±5% 50Ohms 300mW Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23C18-E3-08 Overview
A circuit's impedance is determined by the combination of resistance and reactance, and the impedance of this device is 50Ohm ohm.This part has a ±5% tolerance with respect to tolerances.A zener current of 18V is estimated for the device.As a result of the combination of resistance and reactance in a circuit, this device has an impedance of 50Ohms ohm.Voltage tolerance for this part is 5%.
AZ23C18-E3-08 Features
50Ohm ohm
±5% tolerance
5% voltage tolerance