AZ23C15-7
Mfr.Part #
AZ23C15-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
DIODE ZENER ARRAY 15V SOT23-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Impedance-Max :
30Ohm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Element Configuration :
Common Anode
Published :
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e0
Terminal Position :
Dual
Voltage Tol-Max :
6.12%
Zener Voltage :
14.7V
Test Current :
5mA
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Form :
Gull wing
Zener Current :
5mA
Surface Mount
Voltage Tolerance :
5%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Number of Pins :
Length :
3.05mm
Reference Voltage :
15V
Voltage - Rated DC :
15V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Width :
1.4mm
Impedance :
30Ohm
Weight :
200.998119mg
Configuration :
1 Pair Common Anode
Base Part Number :
AZ23C15
Pbfree Code :
No
Power Rating :
300mW
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
300mW
Height :
1mm
Power Dissipation :
300mW
Datasheets
AZ23C15-7
Diodes Incorporated AZ23C15-7
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 15V 30Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 6.12% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23C15-7 Overview
The device supports a wide range of 6.12% reverse voltages.Impedance in electrical engineering refers to the opposition to alternating current caused by the combined influence of resistance and reactance, and this device has an impedance of 30Ohm ohm.As for tolerances, this part has a ±5%.A zener current of 14.7V is estimated for this device.A circuit's impedance is formed by resistance and reactance combining to form 30Ohm ohm, which opposes alternating current.This electronic part is currently supplied with 5mA test current.A voltage tolerance of 5% characterizes this part.Zener diode array can run at voltages (Rated DC) as low as 15V.
AZ23C15-7 Features
30Ohm ohm
±5% tolerance
5mA test current
5% voltage tolerance