AZ23C13-E3-08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AZ23C13-E3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 13V 300MW SOT23
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Number of Elements :
2
Element Configuration :
Common Anode
Max Power Dissipation :
300mW
REACH SVHC :
Unknown
Pin Count :
3
Zener Voltage :
13V
Number of Terminations :
3
Configuration :
1 Pair Common Anode
Contact Plating :
Tin
Polarity :
Unidirectional
Reference Voltage :
13V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Terminal Position :
Dual
Diode Type :
ZENER DIODE
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Voltage Tolerance :
5%
Weight :
8.788352mg
Radiation Hardening :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Dissipation :
300mW
Number of Pins :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e3
Published :
Impedance-Max :
25Ohm
ESD Protection :
yes
Voltage Tol-Max :
5%
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance :
25Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Current :
5mA
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mount :
Surface Mount
Datasheets
AZ23C13-E3-08
Vishay AZ23C13-E3-08
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 13V 25Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23C13-E3-08 Overview
In addition to supporting a wide range of 5% reverse voltages, this device can work in reverse mode as well.An impedance is the opposition to alternating current that is created by the combined effect of resistance and reactance in a circuit. This device has an impedance of 25Ohm ohm.As far as tolerances go, this part is characterized by a ±5%.In this case, the zener current of the device is estimated to be 13V.A circuit's impedance is formed by resistance and reactance combining to form 25Ohm ohm, which opposes alternating current.This electronic part is currently being supplied with 5mA test current.With regard to tolerances, this part has a 5% voltage tolerance.
AZ23C13-E3-08 Features
25Ohm ohm
±5% tolerance
5mA test current
5% voltage tolerance