AZ23B8V2-E3-18
Mfr.Part #
AZ23B8V2-E3-18
Description
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOT23
Working Test Current :
5mA
Voltage Tolerance :
2%
Reference Voltage :
8.2V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 6V
Power Dissipation :
300mW
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Impedance-Max :
7Ohm
Tolerance :
±2%
Max Power Dissipation :
300mW
Impedance :
7Ohm
Published :
Zener Voltage :
8.2V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage Tol-Max :
2%
Datasheets
AZ23B8V2-E3-18
Vishay AZ23B8V2-E3-18
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±2% 8.2V 7Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 2% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23B8V2-E3-18 Overview
A wide range of 2% reverse voltages can be handled by this device.The impedance of this device is zero ohm, which is the result of its combined resistance and reactance.A 5mA working test voltage is applied to this electronic part.As for tolerancing, this part has a tolerance of ±2%.According to estimates, the device's zener current is 8.2V mA.Its impedance is 7Ohm ohm, which is equal to the opposition presented by resistance and reactance in a circuit to rotating current.With respect to voltage tolerance, this part has 2%.
AZ23B8V2-E3-18 Features
7Ohm ohm
5mA working test voltage
±2% tolerance
2% voltage tolerance