AZ23B51-E3-18
Mfr.Part #
AZ23B51-E3-18
Description
DIODE ZENER 51V 300MW SOT23
Working Test Current :
5mA
Voltage Tolerance :
2%
Power Dissipation :
300mW
Tolerance :
±2%
Zener Voltage :
51V
Max Power Dissipation :
300mW
Voltage Tol-Max :
2%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Reference Voltage :
51V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 38V
Impedance-Max :
100Ohm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Impedance :
100Ohm
Datasheets
AZ23B51-E3-18
Vishay AZ23B51-E3-18
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±2% 51V 100Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 2% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23B51-E3-18 Overview
With this device, you can reverse voltages up to 2%.A circuit's impedance is determined by the combination of resistance and reactance, and the impedance of this device is 100Ohm ohm.Currently, this part has 5mA working test voltage supplied.This part has a ±2% tolerance with respect to tolerances.A zener current of 51V is estimated for the device.As a result of the combination of resistance and reactance in a circuit, this device has an impedance of 100Ohm ohm.Voltage tolerance for this part is 2%.
AZ23B51-E3-18 Features
100Ohm ohm
5mA working test voltage
±2% tolerance
2% voltage tolerance