AZ23B47-E3-18
Mfr.Part #
AZ23B47-E3-18
Description
DIODE ZENER 47V 300MW SOT23
Reference Voltage :
47V
Number of Pins :
Impedance-Max :
100Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 35V
Impedance :
100Ohm
Max Power Dissipation :
300mW
Tolerance :
±2%
Zener Voltage :
47V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Working Test Current :
5mA
Power Dissipation :
300mW
Voltage Tol-Max :
2%
Voltage Tolerance :
2%
Datasheets
AZ23B47-E3-18
Vishay AZ23B47-E3-18
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±2% 47V 100Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 2% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23B47-E3-18 Overview
The device supports a wide range of 2% reverse voltages.Impedance in electrical engineering refers to the opposition to alternating current caused by the combined influence of resistance and reactance, and this device has an impedance of 100Ohm ohm.These electronic parts are supplied with a voltage of 5mA for working tests.As for tolerances, this part has a ±2%.A zener current of 47V is estimated for this device.A circuit's impedance is formed by resistance and reactance combining to form 100Ohm ohm, which opposes alternating current.A voltage tolerance of 2% characterizes this part.
AZ23B47-E3-18 Features
100Ohm ohm
5mA working test voltage
±2% tolerance
2% voltage tolerance