AZ23B27-E3-08
Mfr.Part #
AZ23B27-E3-08
Description
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23
Working Test Current :
5mA
Reference Voltage :
27V
Tolerance :
±2%
Impedance-Max :
80Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 20V
Impedance :
80Ohm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Power Dissipation :
300mW
Voltage Tolerance :
2%
Voltage Tol-Max :
2%
Max Power Dissipation :
300mW
Zener Voltage :
27V
Datasheets
AZ23B27-E3-08
Vishay AZ23B27-E3-08
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±2% 27V 80Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 2% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23B27-E3-08 Overview
There is a wide range of 2% reverse voltages supported by this device.This device has a resistance of 80Ohm ohm and an impedance of 80Ohm ohm. In electrical engineering, impedance is the opposition to alternating current imposed by resistance and reactance.This electronic part has been supplied with 5mA working test voltage.In terms of tolerances, this part is characterized by a ±2%.According to estimates, the zener current of the device is 27V.Combined resistance and reactance present in a circuit create an impedance of 80Ohm ohm, which opposes alternating current.There is a 2% voltage tolerance on this part.
AZ23B27-E3-08 Features
80Ohm ohm
5mA working test voltage
±2% tolerance
2% voltage tolerance