AZ23B22-HE3-08
Mfr.Part #
AZ23B22-HE3-08
Description
DIODE ZENER 22V 300MW SOT23
Max Power Dissipation :
300mW
Voltage Tolerance :
2%
Working Test Current :
5mA
Power Dissipation :
300mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 17V
Impedance :
55Ohm
Surface Mount
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage Tol-Max :
2%
Reference Voltage :
22V
Tolerance :
±2%
Zener Voltage :
22V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Impedance-Max :
55Ohm
Datasheets
AZ23B22-HE3-08
Vishay AZ23B22-HE3-08
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±2% 22V 55Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 2% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23B22-HE3-08 Overview
There is a wide range of 2% reverse voltages supported by this device.This device has a resistance of 55Ohm ohm and an impedance of 55Ohm ohm. In electrical engineering, impedance is the opposition to alternating current imposed by resistance and reactance.This electronic part has been supplied with 5mA working test voltage.In terms of tolerances, this part is characterized by a ±2%.According to estimates, the zener current of the device is 22V.Combined resistance and reactance present in a circuit create an impedance of 55Ohm ohm, which opposes alternating current.There is a 2% voltage tolerance on this part.
AZ23B22-HE3-08 Features
55Ohm ohm
5mA working test voltage
±2% tolerance
2% voltage tolerance