AZ23B16-E3-08
Mfr.Part #
AZ23B16-E3-08
Description
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage Tolerance :
2%
Voltage Tol-Max :
2%
Impedance-Max :
40Ohm
Zener Voltage :
16V
Max Power Dissipation :
300mW
Impedance :
40Ohm
Reference Voltage :
16V
Working Test Current :
5mA
Tolerance :
±2%
Power Dissipation :
300mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 12V
Datasheets
AZ23B16-E3-08
Vishay AZ23B16-E3-08
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±2% 16V 40Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 2% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23B16-E3-08 Overview
There is a wide range of 2% reverse voltages supported by this device.This device has a resistance of 40Ohm ohm and an impedance of 40Ohm ohm. In electrical engineering, impedance is the opposition to alternating current imposed by resistance and reactance.This electronic part has been supplied with 5mA working test voltage.In terms of tolerances, this part is characterized by a ±2%.According to estimates, the zener current of the device is 16V.Combined resistance and reactance present in a circuit create an impedance of 40Ohm ohm, which opposes alternating current.There is a 2% voltage tolerance on this part.
AZ23B16-E3-08 Features
40Ohm ohm
5mA working test voltage
±2% tolerance
2% voltage tolerance