AYF311715
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AYF311715
Manufacturer
Panasonic
Description
CONN FPC BOTTOM 17POS 0.30MM R/A
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Additional Feature :
LOW PROFILE
ECCN Code :
EAR99
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Contact Finish Thickness :
Flash
Pitch :
0.012 0.30mm
Contact Gender :
FEMALE
Published :
Locking Feature :
Flip Lock
Max Voltage Rating (DC) :
5.05kV
Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Cable End Type :
Tabbed
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
JESD-609 Code :
e4
Current Rating (Amps) :
0.2A per Contact
Mixed Contacts :
No
Contact Finish :
Gold
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
FFC, FCB Thickness :
0.20mm
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
Flat Flex Type :
FPC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Resistance :
80mOhm
Depth :
3.2mm
Total Number of Contacts :
17
Mount :
Surface Mount
Mating Cycles :
30
Current Rating :
200mA
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Rows :
1
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
Y3FT
UL Flammability Code :
94V-0
Height Above Board :
0.035 0.88mm
Orientation :
Straight
Length :
7.15mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Location :
BOTTOM
IEC Conformance :
Number of Positions :
17
MIL Conformance :
Datasheets
AYF311715
Panasonic AYF311715
Y3FT Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 17 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.2A per Contact