AX97-408R2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AX97-408R2
Manufacturer
Triad Magnetics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 8.2UH 7A 20 MOHM SMD
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Fixed Inductors
Mount :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Test Frequency :
0.1MHz
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Material - Core :
Ferrite
Rated Current-Max :
7A
Size / Dimension :
0.634Lx0.622W 16.10mmx15.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Current Rating (Amps) :
7A
Pbfree Code :
yes
DC Resistance (DCR) :
20mOhm Max
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Case/Size Code :
Number of Terminations :
4
Shielding :
No
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Factory Lead Time :
17 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Inductance :
8.2μH
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
AX97
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Type :
Wirewound
Published :
HTS Code :
Package / Case :
Nonstandard
Height Seated (Max) :
0.284 7.21mm
Datasheets
AX97-408R2
Triad Magnetics AX97-408R2
AX97-408R2 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Triad Magnetics stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CMC 16MH 2.6A 2LN TH ESD
    CMC 2MH 7.5A 2LN TH ESD
    CMC 1MH 20A 2LN TH ESD
    CMC 2.4MH 17A 2LN TH ESD
    CMC 4MH 14.5A 2LN TH ESD
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD