AV14K1206201NIR1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AV14K1206201NIR1
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Varistor Voltage (Typ) :
24V
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Varistor Voltage (Max) :
26.4V
Current - Surge :
200A
Varistor Voltage (Min) :
21.6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Maximum DC Volts :
16V
Series :
AV
Capacitance @ Frequency :
1000pF @ 1kHz
Energy :
0.6J
Maximum AC Volts :
14V