AV14K0805121NIR1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AV14K0805121NIR1
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Energy :
0.3J
Maximum DC Volts :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Surge :
120A
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Capacitance @ Frequency :
440pF @ 1kHz
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Factory Lead Time :
10 Weeks
Maximum AC Volts :
14V
Varistor Voltage (Max) :
26.4V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
AV
Number of Circuits :
1
Varistor Voltage (Typ) :
24V
Varistor Voltage (Min) :
21.6V