AU02ZC104KA76A
Mfr.Part #
AU02ZC104KA76A
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0402
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
10V
Min Operating Temperature :
-55°C
Gold Flash Termination
Thickness :
558.8μm
Capacitance :
0.1μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
508μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
990.6μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
X7R
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Published :
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
10V
Datasheets
AU02ZC104KA76A
KYOCERA AVX AU02ZC104KA76A
AU 0.1μF 10V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Gold Flash Termination Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
AU02ZC104KA76A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 10V.
AU02ZC104KA76A Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V