AU023A470FA76A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AU023A470FA76A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 25V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
AU
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
47pF
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±1%
Feature :
Gold Flash Termination
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
AU023A470FA76A
KYOCERA AVX AU023A470FA76A
AU 47pF 25V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Gold Flash Termination Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
AU023A470FA76A Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
AU023A470FA76A Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm