AU02YC103KA76A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AU02YC103KA76A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Series :
AU
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
16V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Gold Flash Termination
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
10000pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
AU02YC103KA76A
KYOCERA AVX AU02YC103KA76A
AU 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Gold Flash Termination Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
AU02YC103KA76A Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 16V.
AU02YC103KA76A Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V