ATTINY84-20MUR
Mfr.Part #
ATTINY84-20MUR
Manufacturer
Atmel (Microchip Technology)
Package / Case
20-WFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
yes
Factory Lead Time :
4 Weeks
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Reach Compliance Code :
Compliant
Core Size :
8-Bit
Max Frequency :
20 MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Core Processor :
AVR
Max Operating Temperature :
85 °C
RAM Size :
512 x 8
Data Converter :
A/D 8x10b
Speed :
20MHz
Package Shape :
Square
Max Supply Voltage :
5.5 V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Terminal Pitch :
0.5mm
Microchip
Terminal Position :
QUAD
Mount :
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RoHS :
Compliant
ROM Programmability :
Flash
Interfaces :
SPI
Memory Size :
896B
Number of I/O :
12
Supply Voltage :
5V
Min Supply Voltage :
2.7 V
Product Status :
Active
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Contact Plating :
Tin
Number of Pins :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Timers/Counters :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supplier Device Package :
20-QFN-EP (4x4)
Number of Terminals :
20
Power Supplies :
3/5V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Package / Case :
20-WFQFN Exposed Pad
Data Converters :
A/D 8x10b
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Grade :
Industrial
DMA Channels :
No
Seated Height-Max :
0.8 mm
Surface Mount :
yes
Interface :
SPI
Mounting Type :
Number of I/O Lines :
12
Additional Feature :
OPERATES AT 2.7 V MINIMUM SUPPLY AT 10 MHZ
Brand :
Microchip Technology
Width :
4 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Number of Programmable I/O :
Series :
AVR® ATtiny
Number of I/Os :
No
Supply Current-Max :
9 mA
JESD-609 Code :
e3
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Base Part Number :
ATTINY84
JESD-30 Code :
S-XQCC-N20
Frequency :
20MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
USI
Height Seated (Max) :
0.8mm
Program Memory Size :
8KB 4K x 16
Base Product Number :
ATTINY84
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
RAM (bytes) :
512
Mounting Style :
SMD/SMT
Memory Type :
FLASH, OTP
Watchdog Timer :
Tradename :
AVR
ROM (words) :
Terminal Form :
NO LEAD
Data Bus Width :
8B
CPU Family :
AVR RISC
Number of Terminations :
Device Core :
Published :
Core Architecture :
EEPROM Size :
512 x 8
Product :
MCU
Length :
4mm
Pbfree Code :
Min Operating Temperature :
-40 °C