ATTINY261-20PU
Mfr.Part #
ATTINY261-20PU
Manufacturer
Atmel (Microchip Technology)
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP
Stock
361
In Stock :
361
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Program Memory Size :
2KB 1K x 16
Packaging :
Tube
Supplier Device Package :
20-PDIP
RAM Size :
128 x 8
Number of I/O :
16
Mounting Type :
Through Hole
Data Converter :
A/D 11x10b
EEPROM Size :
128 x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Speed :
20MHz
Program Memory Type :
Flash
Datasheets
ATTINY261-20PU
Introducing Microcontrollers Atmel (Microchip Technology) ATTINY261-20PU from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, ATTINY261-20PU pinout, ATTINY261-20PU datasheet PDF, ATTINY261-20PU amp .Beyond Microcontrollers Atmel (Microchip Technology) ATTINY261-20PU ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Atmel (Microchip Technology) ATTINY261-20PU
Microcontrollers Atmel (Microchip Technology) ATTINY261-20PU Overview
ATTINY261-20PU Features
The ATTINY261-20PU microcontroller boasts several key features that make it particularly advantageous for a variety of applications. These include a 20 MHz internal oscillator, 128B of EEPROM, and 128B SRAM, which facilitate swift data handling and storage. The device also supports USART, SPI, and I2C communication protocols, enhancing its connectivity options. Furthermore, its 10-bit ADC with 11 channels allows precise analog to digital conversions, essential for sensor interfacing and real-time adjustments based on external feedback.