ATMEGA324P-20MQ
Mfr.Part #
ATMEGA324P-20MQ
Package / Case
44-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44VQFN
Frequency :
20MHz
Supplier Device Package :
44-VQFN (7x7)
Packaging :
Tray
Data Converters :
A/D 8x10b
Package / Case :
44-VFQFN Exposed Pad
Speed :
20MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Factory Lead Time :
7 Weeks
Pbfree Code :
yes
Microchip
Width :
7 mm
EEPROM Size :
1K x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Pitch :
0.5mm
Tradename :
AVR
Product :
MCU
Number of Terminations :
44
PWM Channels :
3 (168 Hours)
Number of I/Os :
32 I/O
Data Converter :
A/D 8x10b
Mounting Type :
Series :
AVR® ATmega
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Height Seated (Max) :
1mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Tin
Seated Height-Max :
1 mm
Number of Timers/Counters :
3
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Mounting Style :
SMD/SMT
Base Part Number :
ATMEGA324P
Package :
Tray
Supply Voltage :
5V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Terminals :
44
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
RAM Size :
2K x 8
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Memory Size :
32kB
JESD-30 Code :
S-PQCC-N44
Interface :
2-Wire, I2C, SPI, UART, USART
RoHS :
Details
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Number of I/O :
32
Base Product Number :
ATMEGA324
Screening Level :
TS 16949
Height :
0.88 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Form :
NO LEAD
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Bit Size :
8
Additional Feature :
Q TEMP GRADE NOT PROVIDED
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
On Chip Program ROM Width :
8
Has ADC :
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O Lines :
32
Interface Type :
2-Wire, JTAG, SPI, USART
DMA Channels :
No
Published :
Brand :
Microchip Technology
DAC Channels :
No
Length :
7mm
Datasheets
ATMEGA324P-20MQ
Atmel (Microchip Technology) ATMEGA324P-20MQ
Microcontrollers Atmel (Microchip Technology) ATMEGA324P-20MQ Overview
ATMEGA324P-20MQ Features
  • 8-bit AVR Microcontroller
  • 32KB ISP flash memory with read-while-write capabilities
  • 1KB EEPROM
  • 2KB SRAM
  • 23 programmable I/O lines
  • Four flexible Timer/Counters with compare modes
  • Full duplex USARTs
  • Master/Slave SPI serial interface
  • Two-wire Serial Interface (I2C)
  • 10-bit ADC with 8 channels
  • Programmable Watchdog Timer with internal oscillator
  • Up to 20 MIPS throughput at 20MHz
This microcontroller also supports a wide range of operating voltages from 1.8V to 5.5V, allowing flexible integration into varied circuit designs.