AT15-12PC-BM02
Mfr.Part #
AT15-12PC-BM02
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
CONN HEADER VERT 12POS
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Headers, Male Pins
Ingress Protection :
IP67
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle
Series :
BoardLock™ AT
Fastening Type :
Latch Holder
Number of Positions Loaded :
All
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Length - Post :
0.122 3.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange, Potting Wall
Insulation Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tray
Applications :
Automotive, Industrial
Voltage - Rated :
250V
Termination :
Solder
Row Spacing - Mating :
0.358 (9.10mm)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
12
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Insulation Height :
1.185 30.10mm
Insulation Color :
Green
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Type :
Male Pin
Number of Rows :
2
Datasheets
AT15-12PC-BM02
Amphenol Sine Systems AT15-12PC-BM02
BoardLock™ AT Series 2-Row Receptacle Solder Copper Alloy Tray Through Hole Gold Thermoplastic 12-Position Board to Cable/Wire 1.185 30.10mm Height