AT13-4P-BM04
Mfr.Part #
AT13-4P-BM04
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
CONN HEADER R/A 4POS
Stock
106
In Stock :
106
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Rows :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insulation Color :
Gray
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Series :
BoardLock™ AT
Contact Length - Post :
0.122 3.10mm
Contact Type :
Male Pin
Applications :
Automotive, Industrial
Contact Finish - Post :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Tin
Voltage - Rated :
250V
Fastening Type :
Latch Holder
Insulation Height :
1.390 35.30mm
Insulation Material :
Thermoplastic
Packaging :
Tray
Connector Type :
Receptacle
Termination :
Solder
Feature :
Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange, Potting Wall
Current Rating (Amps) :
13A
Number of Positions Loaded :
All
Number of Positions :
4
Ingress Protection :
IP67
Row Spacing - Mating :
0.250 (6.35mm)
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Shape :
Circular
Datasheets
AT13-4P-BM04
Amphenol Sine Systems AT13-4P-BM04
BoardLock™ AT Series 2-Row Receptacle Solder Copper Alloy Tray Through Hole, Right Angle Tin Thermoplastic 4-Position Board to Cable/Wire 1.390 35.30mm Height