AT13-12PB-BM02
Mfr.Part #
AT13-12PB-BM02
Description
CONN HEADER R/A 12POS
Feature :
Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange, Potting Wall
Number of Positions :
12
Insulation Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
13A
Insulation Height :
1.390 35.30mm
Contact Finish - Post :
Gold
Row Spacing - Mating :
0.358 (9.10mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage - Rated :
250V
Contact Length - Post :
0.122 3.10mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Datasheets
AT13-12PB-BM02
Amphenol Sine Systems AT13-12PB-BM02
BoardLock™ AT Series 2-Row Receptacle Solder Copper Alloy Tray Through Hole, Right Angle Gold Thermoplastic 12-Position Board to Cable/Wire 1.390 35.30mm Height