ASUB-277-37TP26
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ASUB-277-37TP26
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SLDR
Stock
43
In Stock :
43
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Type :
Signal
Number of Positions :
37, 37
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Number of Rows :
2, 2
Mount :
Through Hole
Current Rating :
3A
Factory Lead Time :
23 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
250V
Packaging :
Tray
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
2014
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Finish Thickness :
Flash
Connector Style :
D-Sub - Stacked
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C ; 4 DC C
Color :
Black
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish :
Gold
Feature :
Board Lock
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Solder
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Pins :
37
Housing Material :
PBT
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Datasheets
ASUB-277-37TP26
Introducing D-Sub Connector Assemblies ASSMANN WSW Components ASUB-277-37TP26 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Pins:37, ASUB-277-37TP26 pinout, ASUB-277-37TP26 datasheet PDF, ASUB-277-37TP26 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ASSMANN WSW Components ASUB-277-37TP26 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
ASSMANN WSW Components ASUB-277-37TP26
ASUB-277-37TP26 Overview
ASUB-277-37TP26 Features
ASUB-277-37TP26 Applications
There are a lot of Assmann WSW Components
ASUB-277-37TP26 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP