ASUB-277-37TP25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ASUB-277-37TP25
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
CONN D-SUB PLUG/RCPT 37P R/A SLD
Stock
461
In Stock :
461
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Published :
2014
Connector Style :
D-Sub - Stacked
Packaging :
Tray
Mount :
Through Hole
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Number of Pins :
37
Number of Contacts :
74
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Height :
32.05mm
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Lead Free :
Lead Free
Contact Type :
Signal
Factory Lead Time :
23 Weeks
Termination :
Solder
Voltage - Rated :
250V
Current Rating :
3A
Number of Positions :
37, 37
Connector Type :
Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Rows :
2, 2
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C ; 4 DC C
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
Housing Material :
PBT
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
ASUB-277-37TP25
Introducing D-Sub Connector Assemblies ASSMANN WSW Components ASUB-277-37TP25 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:37, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, ASUB-277-37TP25 pinout, ASUB-277-37TP25 datasheet PDF, ASUB-277-37TP25 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ASSMANN WSW Components ASUB-277-37TP25 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
ASSMANN WSW Components ASUB-277-37TP25
ASUB-277-37TP25 Overview
This product is packaged in a Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets box.There is a Through Hole, Right Angle mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Tray.A 37 pin is provided on the device.In many ways, it is more powerful due to its Board Lock, Grounding Indents feature.There is a Through Hole mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~105°C.
ASUB-277-37TP25 Features
ASUB-277-37TP25 Applications
There are a lot of Assmann WSW Components
ASUB-277-37TP25 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP