ASR-SD240D3ZW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ASR-SD240D3ZW
Manufacturer
Altran Magnetics, Inc.
Package / Case
4-SIP
Datasheet
Download
Description
PCB MOUNTED SSR 240VAC 3A ZERO C
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Altran Magnetics, Inc.
Product Category :
Solid State Relays
Load Current :
3 A
Output Type :
AC, Zero Cross
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Supplier Device Package :
4-SIP
Package / Case :
Voltage - Input :
4 ~ 32VDC
Product Status :
Active
Series :
SD
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Load :
24 V ~ 280 V
Termination Style :
PC Pin
Package :
Box
Datasheets
ASR-SD240D3ZW
Altran Magnetics, Inc. ASR-SD240D3ZW
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V