ASR-04-4000A:4-20MA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ASR-04-4000A:4-20MA
Manufacturer
Aim Dynamics
Description
4" 4000A:4-20MA ROGOWSKI COIL
Manufacturer :
Aim Dynamics
Product Category :
Current Sensors
Package :
Bag
Series :
ASR-400MV
Mounting Type :
Voltage - Supply :
8V ~ 35V
Sensor Type :
Rogowski Coil
Operating Temperature :
-20°C ~ 80°C
Accuracy :
±1%
Current - Sensing :
4000A
Frequency :
40Hz ~ 3kHz
Product Status :
Active
Output :
Ratiometric, 4mA ~ 20mA
For Measuring :
AC
Number of Channels :
3
Introducing Current Sensors Aim Dynamics ASR-04-4000A:4-20MA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:-, Operating Temperature:-20°C ~ 80°C, Output:Ratiometric, 4mA ~ 20mA, Number of Channels:3, ASR-04-4000A:4-20MA pinout, ASR-04-4000A:4-20MA datasheet PDF, ASR-04-4000A:4-20MA amp .Beyond Current Sensors Aim Dynamics ASR-04-4000A:4-20MA ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Aim Dynamics ASR-04-4000A:4-20MA
ASR-400MV Series Rogowski Coil Sensor 3-Channel -20°C ~ 80°C 8V ~ 35V 40Hz ~ 3kHz 4000A Accuracy-±1%
ASR-04-4000A:4-20MA Overview
ASR-04-4000A:4-20MA Features
Operating Temperature: -20°C ~ 80°C
3 Channels
Mounting Type: -
Sensor Type: Rogowski Coil
Supply Voltage: 8V ~ 35V
Frequency: 40Hz ~ 3kHz
Sensing Current: 4000A