AS6C8016-55BIN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AS6C8016-55BIN
Manufacturer
Alliance Memory, Inc.
Package / Case
48-LFBGA
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 8MBIT PARALLEL 48TFBGA
Stock
937
In Stock :
937
Manufacturer :
Alliance Memory, Inc.
Product Category :
Memory
Address Bus Width :
19b
Memory Size :
8Mb 512K x 16
Package / Case :
48-LFBGA
I/O Type :
COMMON
Published :
2008
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
REACH SVHC :
No SVHC
Memory Format :
SRAM
Standby Current-Max :
0.00005A
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Memory Interface :
Parallel
Standby Voltage-Min :
2V
Operating Supply Voltage :
3V
Radiation Hardening :
No
Memory Type :
Volatile
Write Cycle Time - Word, Page :
55ns
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Number of Ports :
1
Memory Width :
16
Terminal Pitch :
0.75mm
Terminal Position :
BOTTOM
Supply Voltage :
3V
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
48
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Access Time (Max) :
55 ns
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Power Supplies :
3/5V
Number of Pins :
48
Output Characteristics :
3-STATE
Surface Mount :
yes
Supply Current-Max :
0.06mA
Pin Count :
Length :
8mm