AS6C1008-55SINL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AS6C1008-55SINL
Manufacturer
Alliance Memory, Inc.
Package / Case
32-SOIC (0.445, 11.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 1MBIT PARALLEL 32SOP
Manufacturer :
Alliance Memory, Inc.
Product Category :
Memory
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Format :
SRAM
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Memory Size :
1Mb 128K x 8
Memory Width :
8
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Terminations :
32
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Memory Type :
Volatile
Number of Functions :
1
Additional Feature :
LG-MAX
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Pitch :
1.27mm
Memory Density :
1048576 bit
Packaging :
Tube
Height Seated (Max) :
2.997mm
Terminal Position :
Dual
Width :
11.303mm
Package / Case :
32-SOIC (0.445, 11.30mm Width)
Number of Pins :
32
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Write Cycle Time - Word, Page :
55ns
Length :
20.75mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Pbfree Code :
yes
Access Time (Max) :
55 ns
Supply Voltage :
3V
Memory Interface :
Parallel
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Organization :
128KX8
Datasheets
AS6C1008-55SINL
Introducing Memory Alliance Memory, Inc. AS6C1008-55SINL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:32, Package / Case:32-SOIC (0.445, 11.30mm Width), Number of Pins:32, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, AS6C1008-55SINL pinout, AS6C1008-55SINL datasheet PDF, AS6C1008-55SINL amp .Beyond Memory Alliance Memory, Inc. AS6C1008-55SINL ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.