AS6C62256-55STCN
Mfr.Part #
AS6C62256-55STCN
Package / Case
28-TSSOP (0.465, 11.80mm Width)
Memory
Memory Width :
8
yes
Operating Supply Voltage :
3.3V
Number of Terminations :
28
Output Characteristics :
3-STATE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
I/O Type :
COMMON
Standby Current-Max :
0.00002A
Supply Current-Max :
0.045mA
SRAM
Standby Voltage-Min :
2V
Access Time (Max) :
55 ns
Organization :
32KX8
Terminal Position :
Dual
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Memory Type :
Volatile
Supply Voltage :
3.3V
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Pin Count :
28
Package / Case :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Terminal Pitch :
0.5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Power Supplies :
3/5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Address Bus Width :
15b
Terminal Finish :
MATTE TIN/TIN BISMUTH
Published :
Memory Size :
256Kb 32K x 8
Radiation Hardening :
No
Reverse Pinout :
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
JESD-609 Code :
e3/e6
Packaging :
Tray
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Density :
256 kb
Number of Ports :
1
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
8 Weeks
Datasheets
AS6C62256-55STCN
Introducing Memory Alliance Memory, Inc. AS6C62256-55STCN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Package / Case:28-TSSOP (0.465, 11.80mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:28, AS6C62256-55STCN pinout, AS6C62256-55STCN datasheet PDF, AS6C62256-55STCN amp .Beyond Memory Alliance Memory, Inc. AS6C62256-55STCN ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.