ARV22N24
Mfr.Part #
ARV22N24
Package / Case
Module, Pin Contacts
Description
IC RF SWITCH SPDT 18GHZ MODULE
RF Switches
Contact Material :
Gold
Coil Voltage (DC) :
24V
Termination Type :
Solder
Body Length or Diameter :
15.9mm
Test Frequency :
18GHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Power-Max (CW) :
30W
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Insertion Loss :
0.7dB (max)
Coil Current(DC)-Max :
0.029A
Packing Method :
Box
Release Time :
15 ms
Body Breadth :
15.9 mm
Relay Action :
LATCHED
Body Height :
11.2mm
Package / Case :
Module, Pin Contacts
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Operate Time :
15 ms
Number of Pins :
6
Circuit :
SPDT
VSWR :
1.7
Coil Resistance :
822.9Ohm
Coil Power :
700mW
Switching Time :
30 ms
Isolation :
40dB (min)
Frequency :
18GHz
Test Voltage :
500V
Relay Type :
RF COAXIAL RELAY
Electrical Life :
300000 Cycle(s)
Reach Compliance Code :
Unknown
Coil/Input Supply Type :
DC
Physical Dimension :
15.9mm x 15.9mm x 11.2mm
Reflective
ECCN Code :
EAR99
Frequency Range :
DC~18GHz
Impedance :
50Ohm
Datasheets
ARV22N24
Panasonic ARV22N24
General Purpose RF Type SPDT -55°C~85°C DC~18GHz Isolation:40dB (min) Insertion Loss:0.7dB (max) Reflective 50Ohm
ARV22N24 Overview
ARV22N24 Features
Bulk package
6 pins
General Purpose RF Type
ARV22N24 Applications
There are a lot of Panasonic Electric Works
ARV22N24 RF Switches applications.
  • Wireless communications
  • General-purpose RF switching
  • Dual-band applications
  • High speed filter selection
  • Digital transceiver front end switch
  • IF switching
  • Tuner modules
  • Antenna diversity switching
  • Skyworks Solutions, Inc.
    IC RF SWITCH 6GHZ 6QFN
  • CEL (California Eastern Laboratories)
    IC RF SWITCH SPDT 3GHZ 6MINIMOLD
  • Skyworks Solutions, Inc.
    IC RF SWITCH SPDT 6GHZ 6MLPD