ARV22A12Q
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ARV22A12Q
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Module, SMA Connectors
Datasheet
Download
Description
IC RF SWITCH SPDT 18GHZ MODULE
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
RF Switches
Circuit :
SPDT
Switching Time :
30 ms
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Coil/Input Supply Type :
DC
Series :
ARV
Test Voltage :
500V
Frequency :
18GHz
Package / Case :
Module, SMA Connectors
Factory Lead Time :
10 Weeks
Insertion Loss :
0.7dB (max)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operate Time :
15 ms
Isolation :
60dB (min)
Relay Action :
LATCHED
Input Power-Max (CW) :
30W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Release Time :
15 ms
Surface Mount :
No
RF Type :
GENERAL PURPOSE
Frequency Range :
DC~18GHz
Coil Current(DC)-Max :
0.058A
ECCN Code :
EAR99
Impedance :
50Ohm
Packing Method :
Box
VSWR :
1.7
Contact Material :
Gold
Electrical Life :
300000 Cycle(s)
Body Height :
13.3mm
Coil Resistance :
205.7Ohm
Body Length or Diameter :
18mm
Test Frequency :
18GHz
Body Breadth :
17.8 mm
Mounting Feature :
Panel Mount
Coil Voltage (DC) :
12V
Coil Power :
700mW
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Relay Type :
RF COAXIAL RELAY
Physical Dimension :
18mm x 17.8mm x 13.3mm
Topology :
Reflective
Datasheets
ARV22A12Q
Panasonic ARV22A12Q
General Purpose RF Type SPDT -55°C~85°C DC~18GHz Isolation:60dB (min) Insertion Loss:0.7dB (max) Reflective 50Ohm
ARV22A12Q Overview
ARV22A12Q Features
Bulk package
General Purpose RF Type
ARV22A12Q Applications
There are a lot of Panasonic Electric Works
ARV22A12Q RF Switches applications.
  • Cellular/PCS Base Stations
  • ISM
  • Wireless Local Loop
  • Smartphones
  • Tablets
  • Mobile devices
  • Smart metering
  • Cellular infrastructures
  • LTE diversity applications
  • WCDMA diversity applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nisshinbo Micro Devices
    SPDT SWITCH GAAS MMIC
  • Skyworks Solutions, Inc.
    IC RF SWITCH 6GHZ 6QFN
  • CEL (California Eastern Laboratories)
    IC RF SWITCH SPDT 3GHZ 6MINIMOLD
  • Skyworks Solutions, Inc.
    IC RF SWITCH SPDT 6GHZ 6MLPD