ARP120A6R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ARP120A6R
Manufacturer
Macromatic Industrial Controls
Description
RELAY IMPULSE SPDT 10A 120V
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Macromatic Industrial Controls
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Mounting :
Plug-In
Mounting Type :
Socketable
Relay Type :
Impulse
Coil Voltage :
120VAC
Contact Material :
RoHS :
yes
Coil Type :
Non Latching
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Operation :
2-Channel (Duplexor)
Operating Temperature :
-28°C ~ 65°C
Base Product Number :
ARP120
Features :
Lighted Indicator
Package :
Box
Coil Insulation :
Contact Configuration :
SPDT
Control Voltage :
120 VAC
Switching Voltage :
240VAC, 24VDC - Max
Termination :
8-Pin Plug-In
Must Operate Voltage :
102 VAC
Product Status :
Active
Must Release Voltage :
Series :
ARP
Contact Rating (Current) :
10 A
Approvals :
CE, CSA, UL, UR
Seal Rating :
Macromatic
Datasheets
ARP120A6R
Macromatic Industrial Controls ARP120A6R
ARP120A6R datasheet pdf and Solid State Relays product details from Macromatic stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RELAY TIME DELAY 10MIN 15A 240V
    RELAY TIME DELAY 240HR 15A 240V
    RELAY TIME DELAY 100MIN 10A 240V
    RELAY TIME DELAY 100HR 10A 240V