ARP120A3R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ARP120A3R
Manufacturer
Macromatic Industrial Controls
Description
RELAY IMPULSE DPDT 10A 120V
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Macromatic Industrial Controls
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Current :
10A
Package :
Box
Operation :
2-Channel (Duplexor)
Mounting :
Plug-In
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Features :
Lighted Indicator
Termination :
8-Pin Plug-In
Switching Voltage :
240VAC, 24VDC - Max
Mounting Type :
Socketable
Contact Material :
Must Release Voltage :
Base Product Number :
ARP120
Coil Type :
AC
Macromatic
Contact Rating (Current) :
10 A
Contact Configuration :
DPDT (Cross-Wired)
Coil Insulation :
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Relay Type :
Impulse
Control Voltage :
120 VAC
Seal Rating :
Series :
ARP
Coil Resistance :
Coil Voltage :
120VAC
Operating Temperature :
-28°C ~ 65°C
Must Operate Voltage :
102 VAC
Product Status :
Active
RoHS :
yes
Approvals :
CE, CSA, UL, UR
Datasheets
ARP120A3R
Macromatic Industrial Controls ARP120A3R
ARP120A3R datasheet pdf and Solid State Relays product details from Macromatic stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RELAY TIME DELAY 10MIN 15A 240V
    RELAY TIME DELAY 240HR 15A 240V
    RELAY TIME DELAY 100MIN 10A 240V
    RELAY TIME DELAY 100HR 10A 240V