ARC40-GKT
Mfr.Part #
ARC40-GKT
Description
40 POSITION GASKET, RECEPTACLE,
Product Category :
Rectangular Connector Accessories
Active
For Use With/Related Products :
ARC Series
Maximum Operating Temperature :
+ 107 C
Features :
Number of Positions :
40
For Use With :
Amphenol ARC Series Receptacle Connectors
Base Product Number :
ARC40
Housing Color :
Black
Product :
Accessories
Minimum Operating Temperature :
- 57 C
Housing Material :
Rubber
Accessory Type :
Gasket
Datasheets
ARC40-GKT
Amphenol Sine Systems ARC40-GKT
40 Positions ARC Rubber
ARC40-GKT Overview
The product is a member of the ARC Series.
ARC40-GKT Features
ARC40-GKT Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems
ARC40-GKT Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    WIRE SEAL
    CONN CONTACT SEAL 1POS
    CONN CONTACT SEAL 1POS
  • Molex
    CONN CMC BLIND PLUG 0.635MM