ARC40-BT-RA
Mfr.Part #
ARC40-BT-RA
Description
40 POSITION, 90 DEGREE BOOT, BLA
Stock
197
In Stock :
197
Product Category :
Rectangular Connector Accessories
Number of Positions :
40
For Use With :
Amphenol ARC Series Automotive Plug and Receptacle Connectors
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
RoHS :
Details
For Use With/Related Products :
ARC Series
Product :
Accessories
Tradename :
ARC Series
Accessory Type :
Boot
Minimum Operating Temperature :
- 29 C
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Base Product Number :
ARC40
Datasheets
ARC40-BT-RA
Amphenol Sine Systems ARC40-BT-RA
40 Positions ARC Thermoplastic (TP)
ARC40-BT-RA Overview
The product is a member of the ARC Series.
ARC40-BT-RA Features
ARC40-BT-RA Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems
ARC40-BT-RA Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    WIRE SEAL
    CONN CONTACT SEAL 1POS
    CONN CONTACT SEAL 1POS
  • Molex
    CONN CMC BLIND PLUG 0.635MM