AR0805FR-0710KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AR0805FR-0710KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
125mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Nickel/Gold (Ni/Au)
Published :
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Composition :
Thick Film
Factory Lead Time :
24 Weeks
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Working Voltage :
150V
Resistance :
10kOhm
JESD-609 Code :
e4
Series :
aR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Height :
609.6μm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Feature :
Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Datasheets
AR0805FR-0710KL
YAGEO AR0805FR-0710KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AR Series, Thick Film, 10kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C