AR0805FR-0710K2L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AR0805FR-0710K2L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
10.2kOhm
Series :
aR
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
150V
Composition :
Thick Film
Feature :
Moisture Resistant
Factory Lead Time :
33 Weeks
Published :
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e4
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height :
609.6μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
125mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Nickel/Gold (Ni/Au)
Datasheets
AR0805FR-0710K2L
YAGEO AR0805FR-0710K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AR Series, Thick Film, 10.2kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C