AQ11EA100FA1WE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ11EA100FA1WE
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 150V 0505
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Series :
AQ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
A
Size Code :
Case Code (Metric) :
Dielectric :
C0G
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
10pF
Packaging :
Tray
Length :
1.4mm
Height :
0.979mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Width :
1.4mm
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Published :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
A
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e4
Thickness :
1.4478mm
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Voltage - Rated DC :
150V
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Datasheets
AQ11EA100FA1WE
KYOCERA AVX AQ11EA100FA1WE
AQ 10pF Ceramic Capacitor ±1% A 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
AQ11EA100FA1WE Overview
A 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is A.This device can operate on voltage - Rated DC of 150V.
AQ11EA100FA1WE Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with A being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V