APT30D60BHBG
Mfr.Part #
APT30D60BHBG
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-247-3
Description
DIODE ARRAY GP 600V 27A TO247
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Width :
16.26mm
Peak Non-Repetitive Surge Current :
320A
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
3
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
25 Weeks
Forward Voltage :
1.8V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Elements :
2
Max Operating Temperature :
175°C
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Height :
5.31mm
Weight :
38.000013g
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250μA @ 600V
yes
Length :
21.46mm
Radiation Hardening :
No
Mount :
Radial, Through Hole
Average Rectified Current :
27A
Published :
HTS Code :
Terminal Position :
Single
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Max Surge Current :
320A
Reverse Voltage (DC) :
600V
Current Rating :
27A
Application :
ULTRA FAST SOFT RECOVERY
Pin Count :
3
Recovery Time :
25 ns
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Diode Type :
Standard
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Peak Reverse Current :
250μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8V @ 30A
Forward Current :
27A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Min Operating Temperature :
-55°C