AP130-35SAG-7
Mfr.Part #
AP130-35SAG-7
Description
IC REG LINEAR 3.5V 300MA SOT23-3
Published :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.5V
Dropout Voltage :
400mV
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 300mA
Height :
1mm
Dropout Voltage1-Nom :
0.4V
JESD-609 Code :
e3
Output Voltage :
3.5V
Voltage Tolerance-Max :
2%
Accuracy :
2 %
Output Voltage 1 :
3.5V
Min Current Limit :
350mA
Terminal Pitch :
0.96mm
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Length :
2.9mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
PSRR :
58dB (100Hz)
Min Input Voltage :
2.7V
Max Output Current :
300mA
Width :
1.3mm
Datasheets
AP130-35SAG-7
Diodes Incorporated AP130-35SAG-7
Voltage Regulators - Linear Diodes Incorporated AP130-35SAG-7 Overview
The Voltage Regulators - Linear Diodes Incorporated AP130-35SAG-7 is an exceptional linear regulator designed for precision voltage control. Engineered by Diodes Incorporated, this regulator ensures stable and reliable performance with a fixed output voltage of 3.5V and a maximum output current of 300mA. Its compact SOT23-3 package is ideal for high-density integration in modern electronic applications, where space is at a premium but performance cannot be compromised. This device's high efficiency and low dropout performance make it an excellent choice for sustaining stable operations in critical environments.
AP130-35SAG-7 Features
  • Fixed output voltage of 3.5V suitable for consistent power supply.
  • Maximum output current of 300mA, catering to moderate power demands.