AP130-15SAG-7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AP130-15SAG-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.5V 300MA SOT23-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Accuracy :
2 %
Dropout Voltage1-Nom :
0.4V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 300mA
Min Input Voltage :
2.7V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
2.9mm
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage Tolerance-Max :
2%
Number of Terminations :
3
Quiescent Current :
100μA
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Number of Outputs :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Regulators :
1
Width :
1.3mm
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
3
Output Voltage :
1.5V
PSRR :
58dB (100Hz)
JESD-609 Code :
e3
Current - Quiescent (Iq) :
100μA
Number of Functions :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Terminal Pitch :
0.96mm
Pbfree Code :
yes
Output Voltage 1 :
1.5V
Height :
1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dropout Voltage :
400mV
Contact Plating :
Tin
Pin Count :
Output Configuration :
Positive
Max Output Current :
300mA
Min Current Limit :
350mA
Terminal Form :
Gull wing
Published :
Weight :
7.994566mg
Input Bias Current :
50μA
Base Part Number :
AP130
Output Type :
FIXED
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
Tape and Reel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
AP130-15SAG-7
Diodes Incorporated AP130-15SAG-7
Voltage Regulators - Linear Diodes Incorporated AP130-15SAG-7 Overview
AP130-15SAG-7 Features
  • Linear voltage regulation
  • Nominal output voltage of 1.5V
  • Maximum output current of 300mA