AP130-28SAG-7
Mfr.Part #
AP130-28SAG-7
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SOT23-3
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 300mA
Output Voltage 1 :
2.8V
Min Input Voltage :
2.7V
Terminal Pitch :
0.96mm
Dropout Voltage1-Nom :
0.4V
Max Output Current :
300mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Dropout Voltage :
400mV
Length :
2.9mm
Accuracy :
2 %
Height :
1mm
Published :
Number of Regulators :
1
Voltage Tolerance-Max :
2%
AP130
Current - Quiescent (Iq) :
Width :
1.3mm
PSRR :
58dB (100Hz)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Min Current Limit :
350mA
Output Voltage :
2.8V
Input Voltage Absolute-Max :
6V