AMC19SAAN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMC19SAAN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 19POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Style :
Board to Board or Cable
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Current Rating (Amps) :
3A
Packaging :
Bulk
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Type :
Male Pin
Published :
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Connector Type :
Header, Breakaway
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Contact Shape :
Square
Insulation Color :
Green
Shrouding :
Unshrouded
Number of Positions :
19
Number of Rows :
1
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Mount :
Through Hole
Datasheets
AMC19SAAN
Sullins Connector Solutions AMC19SAAN
1-Row Header, Breakaway Solder Beryllium Copper Bulk Through Hole Gold Polyphenylene Sulfide (PPS) 19-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height