AMC13SAAN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMC13SAAN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 13POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Number of Rows :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Male Pin
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Insulation Color :
Green
Published :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Style :
Board to Board or Cable
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shrouding :
Unshrouded
Connector Type :
Header, Breakaway
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
13
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Mount :
Through Hole
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Square
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Mounting Type :
Through Hole
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Datasheets
AMC13SAAN
Sullins Connector Solutions AMC13SAAN
1-Row Header, Breakaway Solder Beryllium Copper Bulk Through Hole Gold Polyphenylene Sulfide (PPS) 13-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height