AMA90DK2-190047Y
Mfr.Part #
AMA90DK2-190047Y
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 90W
Stock
9
In Stock :
9
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Input Connector :
IEC 320-C14
Voltage - Output :
19V
Series :
AMA90D-Y
Output Connector :
Barrel Plug Locking, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length :
60.2" (1.50m)
Operating Temperature :
0°C ~ 45°C
Base Product Number :
AMA90
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
No Load Power Consumption :
210mW (Max)
Size / Dimension :
6.38" L x 2.73" W x 1.33" H (162.0mm x 69.3mm x 33.8mm)
Region Utilized :
International
Standard Number :
Form :
Desktop (Class I)
Power (Watts) :
90 W
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Approval Agency :
CE, UL
Current - Output (Max) :
4.74A