AMA65UK2-190342Y
Mfr.Part #
AMA65UK2-190342Y
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 19V 65W
Product Category :
Product Status :
Active
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Form :
Wall Mount (Class II)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Standard Number :
Output Connector :
Barrel Plug Locking, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized :
North America
Voltage - Output :
19V
Weight :
0.661 lb (300.00 g)
Power (Watts) :
65 W
No Load Power Consumption :
210mW (Max)
Applications :
ITE (Commercial)
Cord Length :
60.2" (1.50m)
Input Type :
Fixed Blade
Input Connector :
NEMA 1-15P
Current - Output (Max) :
3.42A
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Series :
AMA65-Y
Size / Dimension :
4.15" L x 1.65" W x 3.41" H (105.4mm x 42.0mm x 86.5mm)